Oidipus nad Hirošimou
Hra o dvou přelíčeních s prologem, ve kterém autor píše: ,,Napsal jsem toto drama jedním dechem. Vžíval jsem se přitom do duševních útrap onoho amerického vojáka, který 15 let potom, co provedl obludný rozkaz, utekl z texaského blázince, kam ho zavřeli, aby se ho zbavili a dožadoval se všemi možnými prostředky veřejného procesu: chtěl, aby byl souzen, odsouzen a aby zároveň s ním byli odsouzeni i ti, kteří mu rozkaz dali.
Napsal jsem drama Hirošimy, protože i v budoucnu může dostat i jiný odvážný pilot podobný rozkaz a bylo by zločinem, kdybychom dnes mlčeli, dnes, kdy máme možnost - dosud ji máme! - mluvit veřejně o věcech, o kterých třeba již zítra budeme donuceni mlčet.(...)"
Napsal jsem drama Hirošimy, protože i v budoucnu může dostat i jiný odvážný pilot podobný rozkaz a bylo by zločinem, kdybychom dnes mlčeli, dnes, kdy máme možnost - dosud ji máme! - mluvit veřejně o věcech, o kterých třeba již zítra budeme donuceni mlčet.(...)"
Komentáře
Přihlas se, abys mohl/a přidat komentář.
Zatím žádné komentáře. Buď první!