Po impériu: Esej o rozpadu amerického systému

Po impériu: Esej o rozpadu amerického systému

Emmanuel Todd

Zatím nehodnoceno
Žánry Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Autor obviňuje Spojené státy, že boj proti terorismu je jen záminkou k vyřizování účtů. Upozorňuje na známky všeobecného rozkladu. Předkládá různé důvody, proč Ameriku jako velmoc nikdo nepotřebuje. Celosvětové šíření liberální demokracie a míru by tak pro ni bylo hrozbou, proto se snaží pokles svého vlivu maskovat. Amerika nemá ekonomické, vojenské ani ideologické prostředky, aby mohla bránit svým evropským, ruským a japonským spojencům v jejich vzrůstající nezávislosti. Eurasie je na vzestupu. Autor předpokládá, že budoucí svět nebude kontrolovat jediná velmoc, ale zmíněná triáda rozvinutých mocností. Spojené státy přijdou o svá zvláštní privilegia.

Komentáře

Přihlas se, abys mohl/a přidat komentář.

Zatím žádné komentáře. Buď první!