Rumunská armáda a Československo v letech 1945 a 1968
V roce 1945 se Rumunská královská armáda pod velení Sovětského svazu podílela na osvobozování Československa. Bojů na českém území se zúčastnilo 248 430 rumunských vojáků, z nichž 66 495 zahynulo, bylo zraněno, nebo zůstalo nezvěstných.
Při osvobozování naší země přes 33 tisíc Rumunských vojáků padlo!
Na druhou stranu se Rumunsko na přípravě invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 nepodílelo a svoje vojáky okupovat Československo neposlalo.
Kniha je o Rumunsku před 2. světovou válkou, o Rumunské královské armádě v Československu za 2. světové války, kdy při osvobozování Československa zahynulo přes 33 000 rumunských vojáků. Na tuto oběť, kterou Rumuni přinesli při osvobození Československa, se často zapomíná.
Také je tato kniha je o neúčasti Rumunska při invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Rumunsko se tehdy odmítlo zúčastnit invaze vojsk Varšavské smlouvy na naše území a nijak se nepodílelo na následné okupaci naší země vojsky Sovětského svazu, která trvala 22 let!
Po pádu socialismu udělali Rumuni obrovský ekonomický pokrok. Mnohem významnější než například Česko a Slovensko.
Kniha je také o pohledu mnoha Rumunů na Moldavsko, které je podle nich jen rusifikovaným kusem Rumunska, okupovaným Sovětským svazem a později „státem Moldavsko“ od roku 1820.
Také je pravda, že v západních státech Evropské unie, ale i u nás, jsou rumunští občané vnímáni jako „primitivní a nemoderní“, jako občané 2. kategorie.
Jen si prosím uvědomte, že stejně tak vnímají na západě i nás. Snažíme se patřit na západ, ale nejsme tak vnímáni politiky ani obyvateli západu. A zatím v sobě ještě nemáme dost upřímnosti na to, abychom si to přiznali.
Asi 5 milionů Rumunů pracuje a žije v zahraničí, důvodem je chudoba a nouze doma. Bohatství Rumunska se střídá s krásnými přírodními kraji a místy až značné neprosperity u tohoto státu.
Rumuni chtějí vlastně jakoukoli změnu. Strany, které byly dosud u moci totiž kromě kradení majetku a hrabání do vlastních kapes, toho pro lidi Rumunska moc neudělaly.
Při osvobozování naší země přes 33 tisíc Rumunských vojáků padlo!
Na druhou stranu se Rumunsko na přípravě invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 nepodílelo a svoje vojáky okupovat Československo neposlalo.
Kniha je o Rumunsku před 2. světovou válkou, o Rumunské královské armádě v Československu za 2. světové války, kdy při osvobozování Československa zahynulo přes 33 000 rumunských vojáků. Na tuto oběť, kterou Rumuni přinesli při osvobození Československa, se často zapomíná.
Také je tato kniha je o neúčasti Rumunska při invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Rumunsko se tehdy odmítlo zúčastnit invaze vojsk Varšavské smlouvy na naše území a nijak se nepodílelo na následné okupaci naší země vojsky Sovětského svazu, která trvala 22 let!
Po pádu socialismu udělali Rumuni obrovský ekonomický pokrok. Mnohem významnější než například Česko a Slovensko.
Kniha je také o pohledu mnoha Rumunů na Moldavsko, které je podle nich jen rusifikovaným kusem Rumunska, okupovaným Sovětským svazem a později „státem Moldavsko“ od roku 1820.
Také je pravda, že v západních státech Evropské unie, ale i u nás, jsou rumunští občané vnímáni jako „primitivní a nemoderní“, jako občané 2. kategorie.
Jen si prosím uvědomte, že stejně tak vnímají na západě i nás. Snažíme se patřit na západ, ale nejsme tak vnímáni politiky ani obyvateli západu. A zatím v sobě ještě nemáme dost upřímnosti na to, abychom si to přiznali.
Asi 5 milionů Rumunů pracuje a žije v zahraničí, důvodem je chudoba a nouze doma. Bohatství Rumunska se střídá s krásnými přírodními kraji a místy až značné neprosperity u tohoto státu.
Rumuni chtějí vlastně jakoukoli změnu. Strany, které byly dosud u moci totiž kromě kradení majetku a hrabání do vlastních kapes, toho pro lidi Rumunska moc neudělaly.
Komentáře
Přihlas se, abys mohl/a přidat komentář.
Zatím žádné komentáře. Buď první!