Zápasy s totalitou a útěky za svobodou
Rudolf Lukaštík (1894–1979), rodák z Beňova u Přerova, se stal jedním z předních představitelů tělovýchovné organizace Sokol na Přerovsku a za druhé světové války se podílel na organizování zahraničního sokolstva, byl i jednatelem Sokolské župy Zahraniční. V roce 1939 totiž ilegálně odešel z protektorátu a na západě se zapojil do čs. protinacistického odboje, ve Velké Británii působil jako sekční šéf exilového ministerstva vnitra. Jinak byl dlouholetým obyvatelem Přerova, kde pracoval ve Středomoravských elektrárnách. Již v polovině roku 1945 se stal starostou Středomoravské župy sokolské – Kratochvílovy v Přerově. Tuto funkci vykonával do konce roku 1948, kdy byl ze Sokola vyloučen. V padesátých letech byl politickým vězněm totalitně vládnoucích komunistů.
Komentáře
Přihlas se, abys mohl/a přidat komentář.
Zatím žádné komentáře. Buď první!